شیشه

تازه های شیشه

آبگينه

 

« معرفي شركت توليدي و صنعتي آبگينه »   Abguineh   glass   co .

 

شركت توليدي و صنعتي آبگينه در سال 1343 تأسيس و بهره‌برداري از اولين واحد توليد شيشه جام (Sheet glass ) آن در سال 1351 آغاز گرديد .

اين شركت با تقويت واحد تحقيق و توسعه و با تكيه بر تخصص ، تجربه و تعهد كادر فني و مهندسي خود و با داشتن مجموعه‌اي مدرن و منسجم از امكانات لازم و با توجه به دسترسي آسان به معادن غني سيليس و سوخت در كشور موفق به ساخت انواع گوناگون شيشة مورد نياز كشور در امور ساختماني ، صنايع اتومبيل و گرديد . كارخانجات آبگينه با توليد انواع شيشه‌هاي ساختماني جام ساده و مشجر  و مسلّح ، شيشه مشجر رنگي ، انواع شيشه‌هاي طلقي و ايمني اتومبيل و همينطور شيشه‌هاي ايمني ساختماني كاملترين كارخانة توليدي در صنعت شيشة جام كشور مي‌باشد .

اين كارخانجات توليد شيشه جام ساده در ضخامت‌هاي 3 ، 4 ، 5 و 6 و 8  و 10 و 12 ميليمتر و همچنين  شيشة جام مشجر در همين ضخامتها و  طرحها  توليد مي‌كند ، البته فعلاً خط توليد شيشه مشجر رنگي برچيده شده  است ، در كارخانجات آبگينه سالانه 60 هزار متر مربع انواع شيشه‌هاي ايمني  (جانبي) و طلقي (جلو) انواع اتومبيل توليد و به بازار عرضه مي‌شود همچنين در سال ،70 هزار متر مربع انواع شيشه‌هاي ايمني ساختماني و صنعتي از قبيل شيشه‌هاي اجاق گاز ، بخاري گازي و توليد مي‌شود .

در سال 1370 براي اولين بار در كشور انواع شيشه‌هاي مشجر مسلّح در كارخانجات آبگينه توليد گرديد و اين شركت قادر است سالانه 30 هزار متر مربع از اين نوع شيشه      را توليد و به بازار عرضه نمايد .

واحد كنترل كيفيت :

نظر به اهميت كيفيت محصولات توليدي ، آبگينه با در اختيار داشتن آزمايشگاههاي مجهز و متخصصين مجرب كلية محصولات خود را در مراحل مختلف بدقت كنترل نموده و در صورت مطابقت با استانداردهاي داخلي و خارجي به بازار مصرف ، عرضه مي‌كند .

از جمله محصولات كارخانجات آبگينه توليد شيشه‌هاي رفلكتيو مي‌باشد كه به لحاظ زيبايي و ويژگيهاي خاص در نماي ساختمانها مورد استفاده قرار مي‌‌گيرد ، همچنين شركت داراي توليد شيشة لعابي نيز مي‌باشد .

به منظور صرفه‌جويي در مصرف انرژي و جلوگيري از انتقال صدا و حرارت ، شركت آبگينه با ايجاد واحد توليد شيشه‌هاي دو جداره نياز طرحهاي ساختماني و همچنين واگنهاي مسافربري راه‌آهن را تأمين مي‌كند .

شركت علاوه بر فعاليت اصلي خود كه توليد انواع شيشه‌هاي تخت ، ايمني و طلقي مي‌باشد با سرمايه‌گذاري و مشاركت در ايجاد شركتهاي زير نقش مؤثر خود را در تكميل زنجيرة توليد ايفا نموده است :

1)  شركت نصب و تهيه شيشه‌هاي ايمني آبگينه(در حال حاضر اين شرکت منحل شده است)

2)   شركت ديده پرداز (توليد كنندة شيشة اپتيك ، عدسيها و منشورهاي صنعتي)

3)            شركت سولفورين (توليد كنندة كربنات سديم)

4)   شركت استخراج مواد اولية ايران (توليد كنندة پودر سيليس)

شركت استخراج مواد اولية شيشة ايران كه مجهز به واحد فراوري و آرايش سيليس مصرفي كارخانجات شيشة كشور مي‌باشد يكي از شركتهايي است كه با مشاركت شركت آبگينه با ظرفيت سالانه 200 هزار تن در سال 1372 به بهره‌برداري رسيد .

شركت ديده پرداز كه 100 % سهام آن متعلق به آبگينه است در سال 1374 به منظور توليد انواع شيشه‌هاي اپتيكي راه‌اندازي شد . ظرفيت توليد اين واحد برابر 500000 زوج شيشه‌هاي بيرنگ و فتوكروميك در رنگهاي خاكستري و قهوه‌اي و در ضخامت‌هاي 3 الي 8 ميليمتر مي‌باشد ، اين شركت همچنين نسبت به راه‌اندازي خط توليد انواع          عدسيها ، منشورها و اقدام مي‌نمايد .

آبگينه در سال 1351 ، كورة شمارة 1 را با سيستم ليبي آونز به كمك يك شركت بلژيكي طراحي و راه‌اندازي كرد كه ساليانه توانست 40 هزار تن توليد داشته باشد           در سال 1371 پروژة ساخت و راه‌اندازي كورة شمارة 2 كه روش آن كالبورن ژاپني بود    را انجام داد كه با اين دو كوره ساليانه 100 هزار تن انواع شيشه‌هاي جام ساده ، مشجر      ايمني ساختماني ، طلقي اتومبيل ، دو جداره ، لعابي ، رفلكتيو  را توانست توليد نمايد . كورة شمارة 1 در3 دوره كاركرد داشته و پس از هر دوره تحت تعميرات سرد قرار گرفته است ، اولين دوره از سال 51 الي 58 بوده كه از سال 58 تا 59 تحت تعميرات سرد قرار گرفت ، دومين دوره از سال 59 تا 67 بوده كه بعد از آن طي 9 الي 10 ماه تحت تعميرات سرد قرار گرفت و سومين دورة كاركرد آن از 14 خرداد 68 تا                 1 ارديبهشت 81 بود و در سال 81 مورد تعميرات سرد قرار گرفت .

كورة شمارة 2 در سال 83 تحت تعميرات سرد قرار گرفت.

هر كوره در آبگينه 3 خط توليد دارد ، در كورة شمارة 1 ، 2 خط توليد شيشة جام ساده و 1 خط توليد شيشة جام مشجر وجود دارد و در كورة شمارة 2 ، هر 3 خط توليد شيشة جام ساده مي‌باشد .

پروژه‌هاي تحقيقاتي انجام شده و در دست اقدام در آبگينه :

(1 توليد شيشة reflective كه بصورت online در كورة شمارة 1 انجام شد .

(2 توليد شيشة سيمي (Wire glass) كه در خط توليد مشجر كورة 1 انجام گرفت .

(3 در حال حاضر توليد شيشة كريستال (البته شيشة كريستال نام تجاري است وگرنه هيچگونه فاز كريستال در آن وجود ندارد و به دليل وجود سرب و افزايش ضريب شكست و تلألو به اين اسم خوانده مي‌شود) با 24 % سرب به روش نيمه اتوماتيك و اتوماتيك در حال انجام است ، ظرفيت توليد اين بخش حدوداً 1000 تن در سال است                  كه در طرحهاي آتي قرار است 85 % توليدات بصورت دمش و برش و لقمه‌برداري توسط ربات انجام گيرد و 15 % توسط نيروي انساني و به روشهاي سنتي توليد گردد ، البته قسمت توليد شيشة كريستال بصورت دستي در آبگينه در حال انجام است .

همچنين آبگينه قبلاً فريت مورد نياز كارخانجات كاشي و چيني را توليد مي‌كرد ولي اكنون توليد فريت متوقف شده است .

لازم بذکر است هم اکنون پروژه توليد شيشه کريستال سربي از سال 83 بصورت صنعتي درآمده است.

 

 

+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ فروردین۱۳۸۶ساعت 23:29  توسط حمید کیامیری  |