شیشه

تازه های شیشه

شیشه تاشو با استفاده از فناوری نانو ...

 

به گزارش ایرنا،این لایه‌ها در ساخت هواپیما و صنایع مختلف کاربرد گسترده‌ای دارند. به طور کلی شیشه‌های تاشو به دلیل خاصیت انعطاف پذیری و خواص شیمیایی منحصربه فرد، یکی از با ارزش‌ترین ساخته‌های دست بشر محسوب می‌شوند. شیشه تاشو علاوه بر اینکه بسیار سبک است در مقایسه با شیشه های معمولی از دوام بیشتری برخوردار است. چون این شیشه در دمای بالا از استحکام بالایی برخوردار است، به عنوان مولفه‌ای از سیستم های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که می‌دانیم امروزه پلیمرها نقش به‌سزایی را در صنایع مختلف ایفا می‌کنند. پلیمر به یک مولکول بزرگ اطلاق می‌شود که از تکرار واحد‌هایی با ساختار یکسان به وجود آمده باشد. بین این واحد‌ها پیوند کووالانسی برقرار است. یکی از فاکتورهای تعریف شده در پلیمر، آستانه دمای آن است.

اگر دما از دمای آستانه بیشتر شود پلیمر در هم می شکند و ذوب می‌شود. این در حالی است که شیشه تاشو در این دما با حفظ تمام ویژگی‌ها و بدون هیچ تغییری باقی می‌ماند و حتی کوچکترین خللی در عملکرد آن ایجاد نمی‌شود. بنابراین اگر فقط همین یک ویژگی نیز مدنظر گرفته شود، استفاده از شیشه تاشو در صنایع مختلف غیر قابل اجتناب است.

+ نوشته شده در  جمعه ۴ شهریور۱۳۹۰ساعت 0:50  توسط حمید کیامیری  | 

دستور مصرف نانو شیشه

 

چرا شیشه نیاز به نگهداری دارد؟ اصولا تصور بر این است که شیشه فقط در خصوص شکستن آسیب پذیر است ولی در حقیقت ممکن است به مرور زمان دچار خوردگی، ساییدگی و یا لکه دار شود. سطح شیشه اصولا صاف و هموار نیست، بنابر این همواره آلودگی های محیطی میتوانند داخل شیارهای شیشه وارد شده و شیشه را مات کنند. ساییدگی یا خوردگی سطح شیشه عموما از طریق تجمع مواد نامحلول موجود در آب و سفت شدن آنها روی سطح پس از تبخیر آب حاصل میشود. هنگامیک آب آلوده تبخیر میشود نمکها و املاح موجود در آب، تغلیظ شده و روی شیشه رسوب میکند و در این حالت با ملکولهای شیشه پیوند بسیار محکمی ایجاد کرده و در نتیجه لکه ها و جرم هایی پدید می آیند که در خلل و فرج شیشه نفوذ کرده و فقط با مواد خاصی قابل جدا شدن میباشند. این رسوبات که عموما نمکی هستند بعلت غیر شفاف بودن شیشه را مات، سیاه و غیر صاف کرده و گاها اثرات نامطلوب برگشت ناپذیری ایجاد میکنند. معرفی محصول: NG1010 یک محصول بسیار جدید برای پوشش شیشه میباشد. خاصیت راحت تمیز شدن شیشه پس از نانو شدن از طریق فعل و انفعالات شیمیایی یک محلول سل و ژل حاصل میشود. پس از این واکنش تشکیلاتی 3 بعدی با یک لایه بسیار بزرگ بر روی شیشه حاصل میاید. این حالت خاصیت آب گریزی با ماندگاری بسیار طولانی به شیشه میدهد. این پوشش بسیار نازک بوسیله آب ، تمیز کنندها و یا آب با فشار بالا بهیچ عنوان از بین نمیرود. میزان مصرف این محصول بسیار بسیار پایین است. هرلیتر محلول NG1010 ، 400 متر مربع شیشه را پوشش میدهد. در استرالیا هنگام نانو کردن شیشه های ساختمانی در سیدنی به ازای هر 600 متر مربع 1 لیتر از محصول استفاده شده است. Ng1010 ازرانترین و کارامدترین محصول پوششی برای شیشه میباشد. آماده کردن سطح پیش از نانو کردن:

دستور مصرف نانو شیشه

مهمترین عامل در استفاده از NG1010 تمیز کردن سطح مورد نظر میباشد. این ماده به سطوح چرب و کثیف نمیچسبد. مواد بسیار زیادی در روی شیشه وجود دارند که با چشم دیده نمیشوند. اگر شیشه شما کاملا نو نمیباشد باید از محلول خاص دیگری برای از بین بردن این لکه های نامرئی استفاده کنید ولی برای شیشه های نو و استفاده نشده، تمیز کردن با شیشه پاک کنهای معمولی و یا آب کافی میباشد. در نهایت شیشه باید کاملا شفاف و تمیز گردد. نحوه استفاده: 1) شیشه را کاملا تمیز کنید 2) اطمینان حاصل نمایید که شیشه خشک است. 3) یک قطعه پارچه نخی مثل حوله کتانی و یا پارچه تنظیف مانند پارچه های زیر را انتخاب کنید. 4) چند قطره از محلول را روی شیشه بریزید و با حرکت دورانی بسیار تند آنرا به کلیه نقاط شیشه بمالید. توجه کنید فقط کافیست شیشه کمی با این ماده تماس داشته باشد و میزان زیادتر آن ایجاد لکه هایی میکند که بعدا با آب تمیز میشوند. 5) حدودا 30 دقیقه پس از اعمال کردن، شیشه تا 50% نانو شده است و خاصیت آبگریزی دارد و خواص کامل محصول، 24 ساعت بعد نمایان میشود. 6) میزان مصرف بسیار پایین است بطوریکه حدود 3 سی سی برای یک متر مربع کاملا کافیست. با توجه به اینکه این ماده بسرعت تبخیر میشود، استفاده از آن در دمای بالای 25 درجه سانتیگراد معمولا باعث مصرف میزان بیشتری خواهد شد. بهتر است از تماس با دست جلوگیری شود و از دستکش استفاده شود. برای مصارف صنعتی نیز پیشنهاد میشود هوا کش ها روشن باشد و از ماسک استفاده شود. (به علت آتشگیر بودن این ماده رعایت نکات ایمنی ضروریست. حتی الامکان سعی کنید از بخارات آن تنفس نشود.)

دستور مصرف نانو شیشه

روش تست شیشه نانو شده: یک لیوان آب را روی شیشه بریزید. مشاهده میکنید که آب، روی شیشه پخش نمیشود و بلافاصله به سمت زمین سر میخورد و فقط قطراتی روی آن باقی میماند. هرگونه مایع دیگری را نیز امتحان کنید نتیجه مشابه خواهید گرفت.

دستور مصرف نانو شیشه

روش تمیز کردن شیشه نانو شده: جهت پاک کردن کثیفی ها یا مواد جامدی که به شیشه میچسبند کافیست شیشه را با پاشش آب کمی مرطوب کنید به نحوی که کثیفی ها تا حدی خیس شوند، سپس با یک دستمال تمام آنها بطور کامل جدا میشوند. در صورت کثیف تر بودن شیشه، پس از مرطوب کردن آن با ریختن آب به مقدار بیشتر بدون کشیدن دستمال نیز کلیه مواد از شیشه جدا میشوند. ماندگاری شیشه نانو شده: شیشه نانو شده به انواع شوینده ها و سایش ها مقاوم است و برای انواع شیشه حدودا تا 5 سال مقاوم میباشد.

+ نوشته شده در  جمعه ۴ شهریور۱۳۹۰ساعت 0:46  توسط حمید کیامیری  | 

نانو شیشه

نانو شيشه

نانو شيشه و سراميك با قرار گرفتن بر روي شيشه ها و سراميك ها و پوشاندن سطح آنها مانع از كثيف شدن و خيس شدن سطح مي شود و در نتيجه با يك بار  بارش باران و يا آب ريختن بر روي سطح تمامي كثيفي آن از بين مي رود.

موارد استفاده از نانو شيشه و سراميك

۱-حفاظت از شيشه هاي پنجره ها و ويترين مغازه ها ۲-حمام و سرويس هاي بهداشتي ۳-سقفهاي شيشه اي، نماي ساختمانها و كاشيها ۴-كاشي هاي ديواري ۵- آينه ها ۶-سلولهاي خورشيدي ۷- دوش حمام، دستشويي ، وان حمام ۸- گلخانه ها ۹-صفحات نمايشگر، لنز دوربين، عينك

مزاياي استفاده از نانو شيشه و سراميك

 ۱-پس زدن آب از روي سطوح ۲-عدم چسبيدن آلودگي و كثافات بر روي سطوح ۳-عدم رسوب گرفتن سطوح ۴-عدم رؤيت توسط چشم ۵-پايدار نمودن سطوح در برابر فرسايش۶-ممانعت از خوردگي سطح توسط هوا ۷-جلوگيري از رشد قارچ ها ۸-سهولت پاكيزگي ۹-صرفه جويي در آب و مواد پاك كننده ۱۰-مقاومت بالا تا حدود 350 درجه سانتي گراد ۱۱-براي بدن مضر نمي باشد و مسموم كننده نيست

در اين بخش مايعي را به شما معرفي مي كنيم، كه مانع از ماندن آب و يا هر نوع آلودگي ديگر بر روي سطوحي همچون شيشه و سراميك مي شود. نانو شيشه ماده اي است كه باعث مي شود آلودگي بر روي شيشه خود به خود در كمتر از يك ثانيه پاك شود.

             اين ماده كه بصورت مايع مي باشد و با آغشته نمودن سطح شيشه به يك لايه نازك و نارمئي از آن، مي توان از نشستن هر چيز بر روي شيشه جلوگيري كرد. اين مايع به مولكولهاي سطح شيشه ميچسبد و باعث منحرف شدن آب و آلودگي ديگر بر روي شيشه مي شود.

 

 

 

ديدگاه علمي

بايد توجه كنيد كه اين ماده يك لايه نيست كه بر روي سطوح كشيده شود، بلكه تغيير شيميايي در سطح مولكولي مي باشد، كه از آلوده شدن سطوح جلوگيري مي نمايد. اين تركيب آبگريز، نميگذارد تا آب و يا هر ذره ديگري بر روي سطح شيشه و يا سراميك بنشيند. اين ماده بسيار نازك و شفاف است و اصلا قابل مشاهده به وسيله چشم نيست و در نتيجه سطوح شفاف مانند شيشه ها و لنزهاي دوربين نيز به وسيله آن به راحتي محافظت مي شوند. اين ذرات نانو بر روي مولكولهاي سطوح مي چسبند و مانع از نفوذ هر نوع ماده ديگر بر روي سطح مي شوند. مي بينيد كه آب هرگز بر روي سطوح آغشته شده بوسيله اين ماده نمي ايستد، بنابراين اگر جسمي بر روي اين سطوح بنشيند تنها با ريختن آب بر روي سطح و يا باريدن باران پاك خواهد شد.

اگر بوسيله ميكروسكوپ به سطح شيشه نگاه كنيم مي بينيم كه سطوح شيشه اي كاملا صاف نمي باشند، بنابراين وقتي كه آب و يا هر آلودگي ديگري بر روي آنها بريزد به راحتي مي چسبد.

شيشه هايي كه با استفاده از فن آوري نانو ساخته مي شوند اجازه مي دهند كه آلودگي ها با آب تركيب شوند و به اين وسيله بدون دخالت هيچ ماده ديگري از روي شيشه سر بخورند. اين مواد همچنين مانع از رسوب نمكها بر روي سطوح شيشه مي شوند. همچنين اين مواد به وسيله آب، مواد پاك كننده و يا فشار فيزيكي از سطح شيشه جدا نمي شوند. اين محصول نانو تضمين مي كند كه از وضوح شيشه ها و همچنين شفافيت آنها كاسته نشود. نگهداري اين شيشه ها نيز بسيار ساده و كم هزينه است.

 

روش مصرف نانو شيشه و سراميك

             توجه داشته باشيد كه قبل از استفاده از اين مواد، سطح شيشه يا سراميك بايد با فشار آب و يا بخار كاملا پاك شده و سپس خشك شود، به صورتي كه هيچگونه رطوبتي بر روي شيشه نباشد. همچنين سطح شيشه بايد از نظر شيميايي خنثي (‌نه خاصيت بازي داشته باشد و نه اسيدي) باشد، اين بدان معناست كه نبايد هيچ ماده اضافي (از جمله مواد پاك كننده) بر روي شيشه قرار داشته باشد. حال با يك پارچه كتاني و يا دستمال كاغذي خشك و تميز سطح را تميز مي كنيم. سپس مواد مورد نظر را با استفاده از يك اسپري بر روي سطح مي پاشيم و به سرعت توسط پارچه كتاني تميز آنرا كاملا روي شيشه مي گستريم. توجه كنيد كه نبايد اين مواد را چند بار بر روي يك سطح بريزيم، مطمن باشيد كه با همان يكبار، مواد كار خود را انجام مي دهند. به هيچ وجه بر روي سطوحي كه تازه مواد بر روي آنها قرار گرفته راه نرويد. محصول نبايد در هواي سرد و يا گرم قرار گيرد.

توجه: بعد از پايان كار مواد نانو بر روي شيشه ديده نخواهند شد. بهتر است تا 24 ساعت به سطوح دست نزنيد. همچنين در روي سطوح سراميك نيز مي توانيد 1 ساعت بعد از پايان كار راه برويد. بهتر است براي پاشيدن مواد بر روي سطوح از اسپري هاي مخصوص استفاده كنيد.

 

مقدار مصرف نانو شيشه و سراميك

هنگام مصرف مايع شيشه هاي نانو تكنولوژي بصورت دستي براي هر متر مربع 5 تا 25 ميلي ليتر (بنا به جنس سطح) مواد لازم مي باشد.( 1 ليتر در حدود 40 تا 180 متر مربع را پوشش مي دهد). اگر از اسپري هاي مخصوص استفاده كنيد (بنا بر جنس سطح مورد استفاده)‌ بين 5 تا 15 گرم براي هر متر مكعب مواد مصرف خواهد شد.

توجه:

ماده بايد در جاي خشك و خنك نگهداري شود.

مايع مي تواند تا 6 ماه در بسته بندي ارژينال خود سالم بماند.

       بعد از باز كردن درب ظرف به سرعت آنرا مصرف نماييد

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۲ بهمن۱۳۸۵ساعت 18:29  توسط حمید کیامیری  |