شیشه

تازه های شیشه

فن‌آوری‌های ایمن‌سازی شیشه در برابر زلزله/یک امنیت شفاف!

 

فن‌آوری‌های ایمن‌سازی شیشه در برابر زلزله/یک امنیت شفاف!
کاظم برآبادی با حجم عمده شیشه‌ای که در نمای برج‌ها به کار می‌رود، بحث ایمن‌سازی آنها در برابر زلزله روزبه‌روز جدی‌تر می‌شود.

مثل زنگ هی توی گوشمان صدا می‌کند، پژواک نامش، خانه‌های محکممان را به ویرانه‌هایی بدل می‌کند و خاطره چندین و چند بلای خانه‌مان برانداز را به یادمان می‌آورد. زلزله ردی از خاطرات تلخ و سیاه بر بدنه تاریخ ایران کشیده که تنها بازگو کردن نام منجیل و بم کافی است تا پشتمان در پایتخت آهن و فولاد بلرزد.
اینجا تهران است، پایتختی که روی گسل‌ها بنا شده و لرزه‌ها و پس لرزه‌هایی را پشت سر گذاشته، شهری 12‌میلیون نفری که خدمات رسانی به آن در شرایط معمولی نیز گاهی با مشکل مواجه است تا چه رسد به زمان زلزله و «اذا زلزلت الارض و زلزالها...».
خُب، در چنین شرایطی و با توجه به احتمال همیشگی خطر زلزله چه باید کرد؟ یکی از سرراست‌ترین پاسخ‌ها توجه به ساخت‌وسازهای پیش رو و تلاش برای افزایش کیفیت آنها است. حتما خودتان هم متوجه شده اید که با افزایش قیمت زمین در تهران و سراسر ایران، شهرهایمان کم کم دارد پوست می‌اندازد و ساخت‌وساز در آن دوباره زنده شده. پس بیایید قبل از این که خیلی دیر شود به فکر سقف‌های بالا سرمان باشیم.
شکل جدید بناهای امروزی که متناسب با نیازهای بشر امروز است، تنها به دلیل طراحی متفاوت نیست، بلکه شکل اجرا و نوع مصالح به کار رفته در بناها نیز در متفاوت بودن بناهای امروزی تاثیر بسیاری دارند. تا به امروز استفاده از شیشه آن هم در این سطح کلان مشاهده نشده است. شیشه‌ها اکنون در همه جا، کنار ما هستند؛ معماری داخلی ساختمان‌ها و مراکز تجاری و اداره‌ها، معماری خارجی برج‌ها و آسمان خراش‌ها و بیش از همه در سقف‌ها و نماهای ساختمانی. پس با این حساب چگونه قرار است زلزله‌ای چند ریشتری را کنار این بلورهای شیشه‌ای بگذرانیم؟ چگونه امنیت زیستی ما در کنار جداره‌های شیشه‌ای باید حفظ شود؟
معماری امروز با کمک دانش نوین در ساخت مصالح جدید پاسخ‌های خوبی برای این پرسش‌ها دارد.
راه‌حل‌های معمارانه
شکنندگی شیشه سبب می‌شود تا این عنصر مهم ساختمانی در زمان وقوع زلزله و پس از آن، یکی از عوامل اصلی تلفات و افزایش آمار کشته شدگان و مجروحان باشد. در هنگام زلزله، تکه شکسته‌های شیشه با لبه‌های برنده خود مانند تیرهای کشنده، جان هزاران انسان را چه در بیرون و چه در درون ساختمان‌ها تهدید می‌کنند. پس از حادثه نیز، خرده شیشه‌های پخش شده روی زمین، حرکت بازماندگان، امدادگران و ماشین‌های کمک‌رسانی را کند و متوقف می‌سازد که این خود سبب جراحت، افزایش وخامت حال مجروحان و رشد تلفات جانی می‌گردد. با توجه به مسائل فوق، می‌توان به خطر بالقوه‌ای که به‌خصوص جوامع شهرنشینی را تهدید می‌کند، پی برد.
یکی از راه‌حل‌های این مشکل، تعویض شیشه‌های موجود با شیشه‌های نشکن و رزینی (لامینیت) می‌باشد. این شیشه‌ها حتی در صورت شکست، دارای شیشه خرده‌های کوچک و بدون لبه برنده می‌باشند، اما همچنان در صورت سقوط از ارتفاع زیاد و یا در اثر انفجار، خطرناک و حتی کشنده می‌باشند. هزینه و زمانی که برای تعویض و نصب این شیشه‌ها، مشخصا در ساختمان‌های موجود، صرف می‌شود نیز عاملی است که نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد. به‌علاوه بعضی از موارد استفاده از این شیشه‌ها به لحاظ صرفه اقتصادی محدودیت‌هایی را در بر دارد، مثلا به‌کارگیری این شیشه‌ها در نمای ساختمانی که اصلا مقرون به صرفه نیست.
عوامل فوق در مجموع سبب می‌شود تا لزوم ابداع و به‌کارگیری روش‌هایی برای تقویت شیشه‌های موجود، بیش از پیش رخ بنمایاند. فن‌آوری امروزی، محصولات جدیدی را در اختیار می‌گذارد تا همچنان زمان صفر، زمان طلایی و هنگام زمینه‌سازی غلبه انسان بر زلزله باشد.
مقاوم‌سازی شیشه‌ای
ورق‌های لکسان، نوعی ورق ترمو پلاستیکی هستند که انواعی از آنها مطلقا نشکن هستند و با شفافیت شیشه مانند و سبکی وزن خود، می‌توانند گزینه بسیار مناسب برای جایگزینی شیشه باشند. استفاده از این ورق‌ها در موارد صنعتی به‌عنوان نورگیر‌های نشکن و پوشش‌های شفاف ضد زلزله، در جهان رایج است. تنوع رنگ، طرح و خصوصیات این ورق‌ها، استفاده آنها را در عرصه وسیعی از سازه‌ها امکان پذیر ساخته است، اما همچنان صرفه اقتصادی به‌عنوان یک عامل بازدارنده، محدودیت‌هایی را برای استفاده از این ورق‌ها به‌وجود می‌آورد. بهترین راه‌حل، استفاده از عایق شیشه (Window film) است. عایق شیشه، پوشش نازک پلیمری با ضخامت متوسط حدود یک‌دهم میلیمتر است که از چند لایه تشکیل شده و هر کدام از این لایه‌ها برای ایجاد خاصیتی ویژه و یا تقویت ضعف‌های شیشه طراحی شده‌اند. این عایق‌ها بر روی سطح شیشه می‌چسبند، به‌گونه‌ای که کاملا قابل شست‌وشو هستند.
وجود این عایق‌ها، سبب می‌شود چنانچه در اثر زلزله، شیشه‌ها شکسته شوند، خرده‌های آن به اطراف پرتاب نشوند و در جای خود بمانند که در این صورت بسیاری از تلفات خونین ساکنین و ترددکنندگان در حین و پس از وقوع زلزله، کــــاهش می‌یابد. براساس تحقیقات انجام شده در دانشکده‌های مهندسی زلزله و آزمایشگاه‌های زلزله شناسی، وجود این عایق‌ها سبب جلوگیری از پرتاب تکه‌های شیشه و یا کاسته شدن از دامنه ...
و سرعت پرتاب این خرده شیشه‌ها به اطراف می‌گردد. اگر به این ویژگی، تنوع رنگ و طرح، ممانعت از سرایت و گسترش آتش، جلوگیری از ورود اشعه مضر ماورای بنفش و صرفه‌جویی در مصرف سوخت در اثر ممانعت از اتلاف انرژی گرمایشی و سرمایشی در زمستان و تابستان اضافه شود، عایق‌های شیشه به‌عنوان یک محصول استثنایی تقویت‌کننده شیشه در ابعاد چند گانه، شناخته می‌شوند.
با نگاهی به نکات فوق و همچنین مختصات شرایط ابر شهری مانند تهران و دیگر شهرهای بزرگ، استفاده از چنین محصولاتی به‌عنوان تقویت‌کننده شیشه، اجتناب‌ناپذیر می‌نماید.
پوشش‌های مدرن
زمینه تکنولوژی تولید پوشش‌های پلیمری برای نصب بر شیشه تقریبا از سال 1970 مهیا شد. این تکنولوژی تاکنون محصولات زیادی را به بازارهای جهانی ارائه نموده و ارزشمندترین این محصولات برای ایمن‌سازی، پوشش‌های مدرن مخصوص پیشگیری از خطرات موج انفجار می‌باشد.  هم‌اینک پوشش‌هایی با ضخامت‌های گوناگون موجود می‌باشد. ضخامت پوشش‌ها در دستگاه آحاد متریک براساس میکرون بیان می‌شود که هر 1000‌میکرون یک میلی‌متر می‌باشد. این ضخامت در دستگاه آحاد انگلیسی با واحد میلی اینچ بیان می‌شود، هر میلی اینچ 25‌میکرون است.  دو دسته مهم پوشش‌های مدرن به شرح زیر می‌باشد:
1 - پوشش‌های امنیتی: پوششی که ضخامت آن 175‌میکرون یا بیشتر است. حداکثر ضخامت پوشش‌ها نیز 375‌میکرون است. این ضخامت و حالت پلاستیک مواد بکار رفته در این پوشش‌ها باعث می‌شود که شیشه در صورت شکسته شدن بر اثر موج انفجار رفتار از خود نشان دهد. یعنی در این حالت اگر از یک سیستم مهار جانبی مناسب نیز استفاده شده باشد. شیشه، به کمک پوشش امنیتی - که اکثرا از داخل ساختمان نصب    می‌شود -  فقط به صورت ارتجاعی کمی از قاب خارج می‌شود اما دوباره به جای خود باز می‌گردد و اجازه پرتاب شدن به شیشه‌ها را نمی‌دهد.
2 - پوشش‌های ایمن: پوشش‌هایی که معمولا در حدود 100‌میکرون یا 4‌میلی‌اینچ ضخامت دارند و باعث می‌شوند پنجره‌ها دارای میزان مشخصی از مزیت و مقاومت در برابر خردشدگی گردند.
تکنولوژی با دقت‌های میکرونی
خواص فیزیکی مکانیکی این پوشش‌ها دقیقا اندازه‌گیری می‌شود. به عنوان مثال استحکام کششی پوشش‌ها به طور متوسط gr/cm2 ا1800 می‌باشد. استحکام چسبندگی این پوشش‌ها به شیشه قوی و در حدود gr/cm2ا 900 است. اگر در زاویه 180 درجه پوشش‌ها از روی شیشه کشیده شود اتصال پوشش و شیشه مانند اتصال بین لایه‌های خود پوشش استحکام دارد. خاصیت مکانیکی دیگر و مهم پوشش‌ها، افزایش طول هنگام شکست است یعنی پوشش قبل از شکست تا افزایش طول حدود 5/2‌برابر طول اولیه خود در برابر شکست مقاومت می‌کند. تمام این خواص تحت استانداردهای ASTM در آزمایشگاه‌های معتبر جهانی اندازه‌گیری شده است.  بستر اصلی پوشش‌ها، پلی استر از نوع پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) است. پوشش‌های ضدموج انفجار حداقل از 6‌لایه تشکیل شده‌اند که در موارد خاص ممکن است تعداد و خواص لایه‌ها تغییر کند.
لایه‌های یک مقاوم‌کننده وضعیت لایه‌ها به شرح زیر است:
- سطح ضدخش (S/R): لایه سطحی محصول است و در مقابل مواد و لوازم پاک‌کننده رایج ضدخش می‌باشد. این سطح به وسیله مونومرهای ویژه‌ای با تابش اشعه UV پخت و پلیمریزه می‌شوند در نتیجه از استحکام سطحی بالایی برخوردار می‌باشد.
- پوشش شفاف: از جنس پلی استر تقویت شده با خواص فیزیکی مکانیکی بالا می‌باشند. معمولا ضخامت این لایه 50 تا 175‌میکرون است.
- چسب بین لایه‌ها: برای چسباندن لایه‌های مختلف که در هر دو لایه نفوذ کرده. و هیچ‌گونه اختلالی در شفافیت به‌وجود نمی‌آورد. بعد از این چسب براساس ضخامت نهایی مطلوب به طور متناوب از لایه شفاف و سپس چسب استفاده می‌شود.
- لایه چسب اتصال به شیشه: این چسب‌ها علاوه‌بر تامین استحکام بالای پیوند میان پوشش و شیشه حاوی جاذب اشعه فرابنفش
(UV absorbers) می‌باشند وجود این مواد باعث می‌شود از ورود اشعه فرابنفش نور خورشید تا 99‌درصد جلوگیری به عمل آید و در نتیجه از تخریب اجزای پوشش جلوگیری شده و تجهیزات و لوازم داخل ساختمان نیز از صدمات اشعه فرابنفش در امان باشد. چسب این لایه با ایجاد پیوندهای مکانیکی با شیشه و همچنین نفوذ در آن باعث می‌شود در زمان انفجار حتی اگر شیشه بشکند پرتاب نشود. قدرت چسبندگی بالا از جدا شدن قطعات شیشه از یکدیگر جلوگیری می‌کند. در ضمن هیچکدام از چسب‌ها کوچکترین اختلالی در شفافیت به‌وجود نمی‌آورند.
- لایه آستر: دارای سطح سیلیکونی است که به علت خاصیت نچسب بودن به آستر کمک می‌کند که قبل از شروع فرآیند نصب،‌ جداسازی به راحتی صورت گیرد.  

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۷ساعت 11:17  توسط حمید کیامیری  | 

ساخت نخستین هتل شیشه‌ای در زیر دریا

 

ساخت نخستین هتل شیشه‌ای در زیر دریا
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز:یک شرکت ترکیه ای برای ساخت نخستین هتل هفت طبقه زیر دریا در دنیا 100 میلیون دلار خرج می کند.

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز:یک شرکت ترکیه ای برای ساخت نخستین هتل هفت طبقه زیر دریا در دنیا 100 میلیون دلار خرج می کند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه حوادث ایسکانیوز:طرح ساخت نخستین هتل زیر دریا که هفت طبقه خواهد بود شرکت «تانری وردی» درآبهای «استانبول» کلید زده است و تا دو سال دیگر به بهره برداری می رساند.
قلب ترکیه؛ پایتخت گردشگری قاره اروپا در 2010 میلادی لقب گرفته و با هتل هفت ستاره زیر آب، نامزد دریافت عنوان «مرکز جهانگردی جهان» است.
هتل استثنایی، بین «موزه دریایی بشیکتاش» و «کاخ دلمه باغچه» ساخته می شود و به همین منظور بنای پیشین «توتون» خراب شده است.
هم اکنون شرکت آمریکایی «بروس جونز» سرگرم ساخت نخستین هتل زیردریایی با شش طبقه در جزیره «فیجی» است.گزارش ایسکانیوز می افزاید، هزینه ساخت این هتل 160 میلیون دلار برآورد شده است.
هتل زیردریایی «فیجی» با منظره های مرجانی 20 متر زیر دریا قرار دارد و بیش تر اتاقهای آن، شیشه ای است.
موزه دریایی «جاکارتا» دوباره گشوده می شود تا گردشگران فرصتی جدید برای لذت بردن از زیبایی‌های تاریخی اندونزی داشته باشند.
همچنین موزه دریایی «جاکارتا» که پس از جزر و مد و خرابی‌ چشمگیر، بازسازی شده با تغییر در ساختار دیوارها، خود را برای حضور گردشگران آماده می‌کند.
مدیر این مرکز با اشاره به اینکه ساختمان اصلی موزه، قرن 17 ساخته شده و ابتدا انبار نیروهای هلندی‌ بود افزود:هم‌اکنون بیش از 1800 قطعه تاریخی در اینجا نگهداری که شامل بقایایی از کشتی‌های تاریخی شکسته شده را نیز شامل می شود.
«دوی رودیاتی» ادامه داد:پیش از این هر ماه 1000 تا 1500 گردشگر از موزه دیدن می‌کردند و امیدواریم با افزایش تبلیغات و محدود کردن هزینه‌ها، میزبان جهنگردان خارجی بیش تری باشیم.
این موزه کنار بندری تاریخی «سانداکلاپا» قرار دارد و در چند ماه آینده میزبان نمایشگاهی است که با مضمون «جاکارتا، شهری که بندر بود» برپا می‌شود.
قرار است در موزه دریایی، بقایای کشتی‌های تاریخی متعددی که در «سانداکلاپا» شکستند یا به گل نشستند به نمایش درآید.
از سوی دیگر دولت چین با هدف نشان دادن میراث تاریخی دفن شده در اعماق آب، سرگرم ساخت موزه بزرگی است که کشتی باستانی غرق شده و آثار به جا مانده از آن را به نمایش بگذارد.در موزه زیر آب، کشتی 800 ساله به همراه تمامی گنجینه‌های آن به نمایش گذاشته می‌شود.
باستان‌شناسان چینی با اشاره به اینکه موزه مورد نظر در عمق 24 متری آب قرار دارد و دو متر در خاک و شن فرو رفته است اعلام کردند:2002 میلادی افزون بر شش هزار قطعه از گنجینه‌های کشتی را بیرون آوردیم اما احتمال می‌دهیم هنوز دو تا سه هزار یادگار دیگر باقی مانده باشد.به گزارش ایسکانیوز، براساس برنامه در نظر گرفته شده، ساخت موزه تا چند ماه دیگر به پایان می‌رسد.525/12

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۷ساعت 11:16  توسط حمید کیامیری  | 

ماجراهای ساختمان شیشه‌ای دو سر در شیلی

 

ماجراهای ساختمان شیشه‌ای دو سر در شیلی
ساختمانی که می‌بینید، نه موزه است و نه گالری. این ساختمان مرکز کامپیوتر در شهر سانتیه‌گوی شیلی است که علاوه بر دو سری که بر بالای آن می‌بینید، دو پوسته هم دارد و به همین دلیل یکی از عجایب ساختمان‌سازی دنیا است.

نیلوفر قدیری
ساختمانی که می‌بینید، نه موزه است و نه گالری. این ساختمان مرکز کامپیوتر در شهر سانتیه‌گوی شیلی است که علاوه بر دو سری که بر بالای آن می‌بینید، دو پوسته هم دارد و به همین دلیل یکی از عجایب ساختمان‌سازی دنیا است.

این ساختمان، خلق شده آلخاندرو آراونا از جوان‌ترین معماران کشور شیلی است و اکنون به شهرت جهانی رسیده است.
این مرکز کامپیوتر با بودجه تنها 200دلار برای هر مترمربع ساخته شده و در پس ظاهر زیبا و فانتزی‌اش ماجراها دارد. دانشگاه سانتیه‌گو سفارش ساخت یک برج با نمای شیشه‌ای را به این معمار جوان داد تا مرکز کامپیوتر این دانشگاه باشد، اما آراونا گفت که دیوارهای شیشه‌ای باعث گرم شدن ساختمان، بالا رفتن هزینه و انعکاس نور به صفحه مانیتور کامپیوتر می‌شود.
به همین دلیل، این معمار جوان برای اینکه هم کارفرمایش را راضی نگه دارد و هم کار کاملی تحویل داده باشد، تصمیم گرفت این سازه را چند پوسته بسازد، به طوری که هر لایه و پوسته این سازه کارآیی خود را انجام دهد.
پوسته بیرونی شیشه‌ای این ساختمان از نظر استفاده انرژی مناسب صرفه‌جویی نیست، اما برای عبور هوا کارآیی زیادی دارد. پوسته و لایه داخلی ساختمان، اما از صفحات فیبر سیمانی تشکیل شده که برای عبور هوا خوب نیست، اما از نظر صرفه‌جویی انرژی کارآیی دارد. از میان این دو لایه هوا عبور می‌کند.
این شکاف یک شکاف 800میلیمتری عبور هوا است که هم از بالا و هم از پایین وجود دارد. به این ترتیب در هزینه ساخت‌وساز هم تا 30درصد صرفه‌جویی شد.
اما دو سر شدن این ساختمان هم برای خود دلیلی دارد. متراژ هر طبقه به طور کلی 5هزار متر مربع است. به همین دلیل می‌شد که هر طبقه را به چندین واحد تقسیم کرد. از طبقه هفتم، این ساختمان به دو نیمه جداگانه تقسیم شده است.
زیبایی و عجیب بودن سازه این ساختمان باعث شده تا فعالیتی که قرار است داخل آن صورت گیرد هم مورد توجه قرار بگیرد.
دانشگاه سانتیه‌گو از این معمار جوان به خاطر این فکر جدید تجلیل کرده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۷ساعت 11:16  توسط حمید کیامیری  | 

خانه های شیشه ای با ویژگی سلولهای خورشیدی ساخته می شوند!

 

خانه های شیشه ای با ویژگی سلولهای خورشیدی ساخته می شوند!
محققان استرالیایی در حال ساخت شیشه ای جدید هستند که با برخورداری از ویژگی سلولهای خورشیدی نه تنها تولید انرژی کرده بلکه می توان از آن به عنوان نسل جدید پنجره خانه ها و ساختمانهای تجاری استفاده کرد.

محققان استرالیایی در حال ساخت شیشه ای جدید هستند که با برخورداری از ویژگی سلولهای خورشیدی نه تنها تولید انرژی کرده بلکه می توان از آن به عنوان نسل جدید پنجره خانه ها و ساختمانهای تجاری استفاده کرد.

 به گزارش خبرگزاری مهر، پروفسور جان بل از انستیتو منابع پایدار استرالیا معتقد است چنین شیشه ای ممکن است به کاهش چشمگیر آلاینده های کربنی در آینده منجر شود.

وی که با همکاری گروهی از محققان یک شرکت تکنولوژیکی در استرالیا بر روی این پروژه فعالیت می کند گفت : سلولهای خورشیدی که از این طریق ساخته می شوند تحول چشمگیری در کاهش هزینه های ساختمان سازی ایجاد می کنند و در عین حال می توانند به عنوان ذخیره کننده های انرژی اضافی استفاده کرد و حتی با فروش آن درآمدزایی کرد!

این سلولهای خورشیدی شفاف رنگمایه بسیار ضعیف قرمزی دارند با این حال کاملا شفاف به نظر می رسند.

بر اساس گزارش زی نیوز، این سلولها حاوی دی اکسید تیتانویم هستند که با رنگی ویژه پوشیده شده و می توانند ضریب جذب نور را افزایش دهند.

انرژی خورشیدی جذب شده به وسیله این شیشه ها قابل ذخیره شدن و استفاده در گرمایش خانه ها بوده و در عین حال می توانند از تولید حرارت زیاد در خانه ها جلوگیری کند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۷ساعت 11:15  توسط حمید کیامیری  | 

کاربرد شیشه های نزدیک به طیف پلاستیک های شفاف در ساختمان های بلند ایمن تر است

 

مدیرکل دفتر طرح های عمرانی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: فقط به کار بردن شیشه های نزدیک به طیف پلاستیک در برابر زلزله و ارتعاشات ساختمانی مقاوم و ایمن تر است.
دکتر محسن وفامهر روز یکشنبه در گفتگوی اختصاصی خود با خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، با اشاره به نماسازی ساختمان های بلند اظهار داشت: در ارتفاعات بلند یا ساختمان های بلند باید از مصالح سبک استفاده شود و به کار بردن آجر، ماسه سیمان و کنتیکس و سنگ کردن نما اگرچه ذر ساختمان های معمولی کاربرد فراوانی دارد اما در ساختمان های بلند ایمن نبوده و در صورت وقوع زمین لرزه یا طوفان های شدید حادثه ساز خواهد بود.
وی افزود: اگرچه زیبایی در ساختمان اهمیت بسزایی دارد اما ایمنی و مقاومت در برابر بلایای طبیعی نقش زیربنایی داشته و بسیار مهم تر از ظاهر نماها است.
عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه مصالح ساختمانی سبک مثل ورق های کامپوزیتی نیز در ایران رایج شده است، اعلام داشت: ورق های کامپوزیتی با رنگ ها و طرح های ترکیبی متنوع کاربرد دارد که برای ساختمان ها و برج های بلند کاربرد فراوانی دارند.
وی با اشاره به کاربرد شیشه در نماها و برج های کشورمان تاکید کرد: کاربرد شیشه در ساختمان های کشور ما مانند نماسازی کشورهای اروپایی نبوده که از شیشه هایی که به طیف پلاستیک نزدیک بوده و قابلیت انعطاف پذیری دارند، استفاده می شود.
عضو علی البدل شورای اسلامی شهر تهران افزود: این شیشه های نزدیک به طیف پلاستیک در برابر ضربه و ارتعاشات ساختمانی مقاوم و پابرجا هستند و متاسفانه هنوز در کشور ما رایج نشده است.
مدیر کل دفتر طرح های عمرانی دانشگاه علم و صنعت ایران اعلام داشت: به کار بردن نماهای شیشه ای در برج ها و ساختمان های بلند اگرچه جلوه و زیبایی جذابی دارد اما پارامتر اصلی ساختمان که ایمنی و استحکام آن است در آن رعایت نشده و در صورت بروز حادثه همچون ترکش برای جسم و جان رهگذران و ساکنین خطرات زیادی خواهد داشت.
دکتر محسن وفامهر با بیان اینکه در صورت استفاده از شیشه در ساختمان ها باید از شیشه هایی که به طیف پلاستیک نزدیک تر و سبک تر بوده و انعطاف پذیری لازم را دارد، استفاده شود اظهار داشت: حسن استفاده از این شیشه ها آن است که در صورت بروز حادثه به صورت یکپارچه از قالب فریم های پنجره عبور کرده و همچون شیء سبک و شناور به زمین می رسند.
عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران در خصوص جریمه استفاده بیش از 40 درصد از شیشه را مناسب دانست و یادآور شد: در این ارتباط لازم است تا به تکنولوژی نوین در مصالح ساختمانی جدید و صنعت شیشه سازی توجه شود چرا که صنعت شیشه سازی به قدری پیشرفت کرده که در حال حاضر می تواند به عنوان یک رشته دانشگاهی تلقی شود.
مدیر کل دفتر طرح های عمرانی دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: راهکارهای فنی و مهندسی چنین کاربردی باید در دروس تکنولوژی ساختمان در رشته ای معماری و عمران دانشگاه ها تدریس و نهادینه شود.
وی با بیان اینکه در دانشگاه علم و صنعت ایران دانشجویان با چنین مقولات جدیدی آشنا می شوند خاطر نشان کرد: فقط چنین آموزش هایی کافی نبوده و با برپایی کارگاه های عملی آموزشی با حضور مشاوران و شرکت های قوی پیمانکاری با چنین دستاوردهای جدید ساختمانی آشنا شوند.
دکتر وفامهر تاکید کرد: رسانه ها همچون صدا و سیما و مطبوعات می توانند با اطلاع رسانی گسترده، مردم و دست اندرکاران این حوزه را با خطرات کاربرد شیشه در ساختمان ها آشنا و آنان را نسبت به ایمن نمودن و استفاده از شیشه های نزدیک به طیف پلاستیک در نماهای ساختمانی آگاه سازند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۷ساعت 11:15  توسط حمید کیامیری  | 

نخستین شیشه‌های کنترل کننده انرژی حاوی ترکیبات نانو در ایران تولید شد

 

نخستین شیشه‌های کنترل کننده انرژی حاوی ترکیبات نانو در ایران تولید شد.

مهندس مهرناز کریم‌خانی، مسئول بخش تحقیقات شرکت سازنده این محصول  اظهار کرد: در این طرح لایه‌های مختلف فلزی و اکسید یا نیترید فلزی شامل نقره، قلع، کروم، تیتانیوم و سیلیس در حد نانومتر را با ضخامت‌های کنترل شده روی سطح شیشه پوشش داده تا در زمستان از خروج حرارت از داخل ساختمان و در تابستان از ورود گرما به داخل ساختمان جلوگیری ‌کند.

وی افزود: این شیشه‌ها نور مرئی خورشید (طول موج بین 780-380 نانومتر) را به خوبی و بدون تغییر رنگ از خود عبور می دهند و در نتیجه باعث کاهش مصرف لامپ‌های روشنایی و صرفه‌جویی در انرژی می‌شوند. همچنین درصد زیادی از اشعه مادون قرمز (طول موج 3000-780 نانومتر) را منعکس ‌کرده و تقریباً کل نور مادون قرمز با طول موج‌های بیشتر از 3000 نانومتر را حذف و به این ترتیب از عبور حرارت و گرما از طریق پنجره جلوگیری می‌کنند.

مهندس کریم خانی ادامه داد: این لایه‌ها به قدری نازک هستند که عبور نور خورشید (نور مرئی) را محدود نمی‌کند؛ به طوری که شیشه‌های معمولی 85 درصد نور مرئی را عبور داده و این شیشه‌ها 80 درصد را نور عبور می‌دهند اما از انتقال انرژی جلوگیری می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: این شیشه‌ها انتخابگری بالایی در عبور یا انعکاس طیف‌های مختلف نور دارند از جمله از عبور اشعه‌های مضر ماوراء بنفش جلوگیری می‌کنند که این اشعه نه تنها برای پوست مضر است بلکه باعث رنگ پریدگی و آسیب رسیدن به اثاثیه منزل و یا تجهیزات داخلی اتاق اتومبیل می‌شود.

مسؤول بخش تحقیقات گروه صنعتی کاوه در ادامه اظهار کرد: با تولید شیشه‌های فلت که سطح بسیار صاف‌تری نسبت به سایر شیشه‌ها دارند، این مواد را در دستگاه «اسپاترینگ» بر روی شیشه لایه اندود کرده و تفاوت در رنگ و شفافیت آن بسیار ناچیز است.

وی در بیان دیگر محصولات این گروه صنعتی به انواع شیشه‌های Solar Control در رنگ‌ها و خواص طیفی مختلف، شیشه‌های پوشش داده شده که دارای قابلیت سکوریت شدن می‌باشند و شیشه‌های خود تمیز شونده (Self Cleaning) و ضد بخار اشاره کرد.

مهندس کریم خانی در پایان به ایسنا گفت: ظرفیت تولید شرکت 10 میلیون مترمربع در سال (27 هزار متر مربع در روز) بوده که این شیشه‌ها در دو نوع Single LOW-E و Double LOW-E تولید می‌شوند

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۷ساعت 11:12  توسط حمید کیامیری  | 

شیشه‌های نازک مستحکم در کشور تولید شد

 

یک محقق دانشگاه تربیت مدرس شیشه‌های مستحکمی و نازکی ساخته است که قابلیت استفاده در هواپیما، تلویزیون و عینک را دارد.

یک محقق دانشگاه تربیت مدرس شیشه‌های مستحکمی و نازکی ساخته است که قابلیت استفاده در هواپیما، تلویزیون و عینک را دارد.

"وحیده تاجرکجینه‌باف" مجری این طرح با اشاره به اینکه این شیشه‌ها به روش شیمیایی تولید شده‌اند، افزود، از جمله خواص منحصر به فرد فرآیند تمپرینگ شیمیایی، استحکام‌دهی شیشه‌هایی با ضخامت کمتر از ‪ ۲‬میلیمتر است که به روش‌های مرسوم حرارتی نمی‌توان آنها را تولید کرد.

وی که دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی مواد گرایش سرامیک است به ایرنا گفت، شیشه‌هایی تولید شده به روش حرارتی باید ضخامتی بیش از چهار میلیمتر داشته باشد اما در این طرح شیشه‌هایی با ضخامت دو میلی‌متر تولید شده که استحکام بیشتری دارند.

به گفته تاجرکجینه‌باف استحکام شیشه‌هایی که به روش شیمیایی تولید شده‌اند هشت برابر شیشه‌های تولید شده به روش حرارتی است.

این پژوهشگر در مورد دیگر مزایای این نوع شیشه گفت، شیشه‌های حرارتی اعوجاج تصویر دارند و بویژه در هواپیماها مشکلاتی را برای خلبان ایجاد می‌کنند اما شیشه‌های تولید شده به روش شیمیایی مشکل اپتیکی و بصری ندارند.

وی افزود همچنین شیشه‌هایی که به روش حرارتی مستحکم می‌شوند در طولانی مدت دچار شکست خود به خود می‌شوند اما شیشه‌های شیمیایی اینگونه نیستند.

تاجرکجینه‌باف مزیت دیگر شیشه‌های شیمیایی را قابلیت سوراخ کردن آنها پس از استحکام‌دهی عنوان کرد و گفت سوراخ کردن شیشه‌های معمولی حرارتی موجب شکسته شدن آنها می‌شود اما شیشه‌های شیمیایی را می‌تواند در اندازه و شکل‌های دلخواه سوراخ کرد.

وی با اشاره به اینکه در روش شیمیایی از شیوه معاوضه یونها استفاده شده است، افزود مقداری از یون‌های کوچک سطح شیشه را از مجموعه خارج و جای آنها را با یون‌های بزرگتر پر می‌کنیم، این کار با قرار دادن شیشه‌های سودالایم در داخل نمک مذاب حاوی یون‌های پتاسیم که شعاع یونی آنها از یون سدیم داخل شیشه بیشتر است، صورت گرفت.

این پژوهشگر اظهار داشت، پس از مدتی یون‌های پتاسیم جای خود را به یون‌های سدیم سطح شیشه می‌دهند و با توجه به آن که شعاع بیشتری دارند استحکام شیشه را افزایش می‌دهند.

در پایان فرآیند نیز نمونه‌ها از داخل نمک خارج شده و پس از شستشو استحکام مطلوب به دست می‌آید.

تاجرکجینه‌باف گفت ساخت شیشه استحکام یافته به روش شیمیایی که توسط وی برای نخستین بار در کشور انجام شده است در برخی کشورهای جهان تولید صنعتی دارد.

به گفته وی این روش می‌توان در استحکام‌دهی شیشه‌های جلو، پشت، کنار کابین هواپیما و ترن، شیشه‌های تلویزیون، اناع لنزها و شیشه‌های عینک استفاده کرد که با کنترل پارامترها زمینه دستیابی به کیفیت بالا و شرایط بهینه این محصولات فراهم خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۷ساعت 11:11  توسط حمید کیامیری  | 

با شیشه های جادویی خورشید را به تسخیر در بیاورید

 

با شیشه های جادویی خورشید را به تسخیر در بیاورید
به گزارش سایت سرامیران و به نقل از خبرگزاری موج، محققان به تازگی با استفاده از تکنولوژی سلول های خورشیدی توانسته اند دست به ابداع جدیدی بزنند.
به گزارش موج ، محققان به تازگی شیشه های مربایی ابداع کرده اند که شب ها به نور افشانی می پردازند.
در این شیشه ها تعدادی سلول خورشیدی کار گذاشته شده است.
این شیشه های مربا در طول روز به مدت چند ساعت در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می گیرند و سلول های آنها شارژ می شوند و سپس درطول شب با استفاده از سه لامپ کوچک تعبیه شده درونشان به نور افشانی می پردازند.
نور تولید شده دراین شیشه ها به طور کامل پخش خواهد شد و لامپ های رنگی (LED) کار گذاشته شده در آن ، علاوه بر گرمای خاصی که تولید می کند کاملا به طور طبیعی نور افشانی خواهد کرد.
جالب است بدانیم که هیچگونه کلیدی در این شیشه های مربا برای خاموش و روشن کردن لامپ وجود ندارد بلکه یک حسگر در این شیشه تعبیه شده که با تاریک شدن هوا شروع به نور افشانی می کند و با روشن شدن محیط اطراف خاموش می شود.
شیشه مرباهای نورافشان نه تنها خیلی زیبا هستند بلکه بسیار طبیعی بوده و نور افشانی جالب آنها محیط زیبایی را فراهم می آورد.
باطری های شارژی مورد استفاده در این شیشه ها از نوع AA بوده که تعویض پذیر نیز می باشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۷ساعت 11:11  توسط حمید کیامیری  | 

طرح شیشه لمسی خودرو به ثبت رسید

 

طرح شیشه لمسی خودرو با هدف کاهش هزینه اصطحکاک شیشه بالابر خودرو و افزایش امنیت شیشه بالابرها طراحی شده است.

محمد امین روئین، مخترع و عضو باشگاه پژوهشگران شیراز در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: این دستگاه به منظور کاهش هزینه اصطحکاک شیشه بالابر خودرو طراحی شده که مزایای آن ساخت و نصب آسان و قیمت اندک در تولید انبوه و نداشتن اصطحکاک است.

وی گفت: سادگی مدار این دستگاه از دیگر مزایای این دستگاه بوده و ساختار آن از نوع سنسور فتوترانزیستور از نوع NPN است که برای تشخیص موقعیت شیشه به کار می رود.

روئین تصریح کرد: برای بالا رفتن و پایین آمدن شیشه از یک DFF برای مقایسه استفاده شده است، همچنین این سنسورها در داخل واشر کنار شیشه نصب می گردد و به همین علت سیستم از نظر امنیتی از امنیت بالاتری در مقایسه با شیشه بالابرهای برقی در حال حاضر است.

وی تأکید کرد: این سیستم در اداره مالکیت های صنعتی به ثبت رسیده و در سال 86 در مسابقات مخترعان کشور مقام نخست را به خود اختصاص داده و از نظر ساخت در کشور و در جهان نمونه ساخته شده ای ندارد

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۷ساعت 11:10  توسط حمید کیامیری  | 

شرکت استخراج و فآوری مواد اولیه شیشه

ما بزرگترین تولید کننده ما سه سیلیسی برای صنایع شیشه در ایران هستیم


درصنعت شیشه ، ماسه سیلیسی 60 تا 70 درصد مواد اولیه را تشکیل میدهد . کیفیت شیشه و ظروف کریستال به فاکتورهائی نظیر توزیع دانه بندی و ترکیب شیمیائی مواد اولیه مخصوصاً سیلیس بستگی دارد

بجز توزیع دانه بندی، وجود ناخالصی های مضر مانند اکسید آهن مستقیماً یکنواختی و کیفیت محصولات را تحت تأثیر قرار می دهد

با درنظر گرفتن الزام غیر قابل اجتناب کیفیت محصولات، کارخانه ما در یکی از غنی ترین مناطق معدنی ایران با ذخایر کوارتزیت فراوان بنا شده و به تولید ماسه سیلیسی مرغوب برای صنایع شیشه می پردازد

 

ما سه معدن، در قرمز آباد، ورکرود و خنداب داریم که حدود 40 کیلومتراز کارخانجات ما فاصله دارند و ذخایر آنها میلیونها تن برآورد شده است. از نظر زمین شناسی یک لایه کوارتزیت فوقانی مرغوب در معادن ما وجود دارد که به کمک مواد ناریه و ماشین آلات سنگین و مدرن به میزان 000 300 تن در سال استخراج و به محل کارخانجات حمل می شود. کارخانه فرآوری ما که به تکنولوژی پیشرفته و ماشین آلات مدرن تولید انبوه مجهز است، آماده است سیلیسی با کیفیت بالا، با ترکیب ثابت و مشخصات فیزیکی مورد پذیرش مشتریان را با کمترین هزینه و به موقع تحویل دهد. مشتریان ما عمدتاً صنایع عظیم شیشه جام و فلوت میباشند که با توجه به تولیدکنونی 000 200 تنی ما هنوز قادر به حضور در بازارهای جدید و تامین مشتریان جدید می باشیم. طرح توسعه ما نیز در دست اجرا است که همزمان با بالا بردن کیفیت تولیدات، میزان تولید را نیز دو برابر خواهد کرد

 
Our Products
Specification of silica powder
Chemical
Type
A 97.2 min 0.08   1.2
B 97.5 Min 0.045 1.2
BF 98±0.5 0.055 1.1
C 98±0.1 0.035 1.1
 
Physical
Grain size / Micron
Type A,B,C,D,F
2000 1200 Max 850 max 106-850 min <160 max
0% 0.1% 1% 94% 5%
Type BF
1000 850 >600 Max 106-600 Min <106 Max
Trace Trace 1% 94% 5%
 
Moisture
Max 5%
 
 
ارقام فوق با توجه به خصوصیات طبیعی سنگ تغییر میکند
 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۷ساعت 11:1  توسط حمید کیامیری  |