شیشه

تازه های شیشه

شیشه ی ایمن چطور کار می کند؟

 

شیشه ی امن چیز است که که خیلی از اوقات که به یک خودرو یا به یک ساختمان عمومی وارد می شویم به دقت به آن نگاه می کنیم.

دو نوع شیشه امن وجود دارد :

لایه لایه شده  - لامینت

حرارت دیده - حرارتی

سازندگان اتومبیل استفاده از شیشه ایمن لایه ای را به عنوان سپرهای باد اتومبیل در سال 1927 آغاز کردند چیزی که بعدها به عنوان شیشه اتومبیل شناخته شد.کارخانه یک لایه نازک انعطاف پذیر شفاف به نام پلی وینیل بوتیرال (pvb) را میان دو یا چند تکه از شیشه درفشار قرار می دهد (ساندویچ می کند). غشاء پلاستیک شیشه را در زمان شکست در جای خود نگه می دارد که به کاهش جراحات ناشی ازپرتاب شیشه کمک می کند. لایه می تواند تا زمانی که به شیشه چسبیده است منبسط شود. سوراخ کردن شیشه لایه ای در مقایسه با شیشه ی پنجره معمولی خیلی مشکل است . شیشه ایمن لایه ای به ساکن نگه داشتن ساکنین وسیله ی نقلیه کمک می کند. بانک ها از یک شیشه دو جداره ی لایه ایی بمنظور جلو گیری از وارد شدن گلوله تفنگ استفاده می کنند.

شیشه های ایمن لایه ای دو مزیت دیگر نیز دارند:

انتقال صدا با فرکانس بالا را کاهش می دهد.

97 درصد از اشعه یو وی ( ما وراء بنفش ) را  می گیرند.

 

 شیشه ایمن لایه ای در موارد زیر استفاده می شود :

دما سنج ها ، برای برداشتن دمای بدن

صفحات برنده (Cutting boards )

پنجره های گلخانه ها

چهار دیواری دوش -حمام(Shower enclosures )

پارتیشن های دفتر

شیشه ی لایه ای  در برابر بیرون افتادنش در مواقع زلزله و یا یک طوفان مقاومت می کند.

شیشه ایمن حرارتی تنها یک تکه از شیشه است که به وسیله عملیات حرارتی گرم می شود ، سپس سریع سرد می شود و شیشه تبدیل به یک جسم سخت می شود . عملیات حرارتی مقاومت شیشه را تا 10 برابر افزایش می دهد. وقتی این نوع شیشه ضربه می خورد به تکه های تیز دندانه دار مثل ترکش های یک شیشه عادی یا یک آیینه تبدیل نمی شود. در عوض به تکه های شبیه به سنگریزه تبدیل می شود،بدون لبه های تیز.  شیشه حرارتی در پنجره های پهلو و جلو استفاده می شود. عینک هایی که از یک شیشه حرارتی استفاده می کنند به وسیله یک عملیات شیمیایی حرارت می گیرند.

شیشه های حرارتی ایمن استفاده می شوند در :

مانیتور های کامپیوتر

نمایشگرهای کریستال مایع LCD

نور گیر ها

قفسه های یخچال

در های کوره

در های عایق طوفان

اگرشما عینک آفتابی قطبیده شده به چشم بزنید می توانید به راحتی شیشه ایمن حرارتی را در پنجره های عقب یک اتومبیل در روز آفتابی تشخیص دهید.سرتان را 90 در جه کج کنید شما یک طرح متقارن که در هنگام عملیات حرارتی شیشه ساخته شده را خواهید دید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ مرداد۱۳۸۷ساعت 20:46  توسط حمید کیامیری  | 

ساخت شیشه ای كه با نور خورشید تمیز می شود

 

ساخت شیشه ای كه با نور خورشید تمیز می شود
پایگاه اینترنتی "الرایه" با درج این خبر افزود: این اختراع، جایزه ابتكارات آكادمی سلطنتی انگلیس را دریافت كرد.
دانشمندان، شیشه ای اختراع كرده اند كه با تابش نور خورشید به آن، تمیز می شود.

به گزارش"العالم"، یك گروه از پژوهشگران انگلیسی شیشه عجیبی اختراع كرده اند كه تمیز كردن آن به مواد خاصی نیاز ندارد، بلكه به محض تابش آفتاب به آن، تمیز می شود.

پایگاه اینترنتی "الرایه" با درج این خبر افزود: این اختراع، جایزه ابتكارات آكادمی سلطنتی انگلیس را دریافت كرد.

در ساخت این شیشه، مواد خاصی به كار رفته است كه هنگام تابش نور خورشید به آنها از خود واكنش نشان می دهد و شیشه را از آلودگی ها پاك می كند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ مرداد۱۳۸۷ساعت 20:45  توسط حمید کیامیری  | 

بازيافت شيشه توسط شركت بيندر و كمپاني

 

Altglassortierungsmaschine CLARITY  © Binder & Co AG

در ايالت اشتايرمارك، قلب سبز اتريش، مي توانيد پيشكسوت بازار جهاني در زمينه بازيافت شيشه را بيابيد

 

اغلب اتريشي ها گلايزدورف را تنها به مناسبت خروجي اتوبان آ2 كمي قبل از شهر گراتز مي شناسند. اما اين شهر كوچك جاذبه هاي ديگري نيز دارد كه قبل از همه مي توان به وجود بزرگترين شركت ساخت ماشين آلات بازيافت شيشه در بازار جهاني در آن اشاره نمود. شركت Binder & Co
در اين شهر كوچك اولين سازنده ماشين آلات تخصصي در بازيافت شيشه مي باشد. ماشين آلات ساخت اين كارخانه توانايي جداسازي كوچك ترين ذرات ناهمگون از شيشه هاي بازيافتي را دارا هستند. همچنين تكنولوژي بكار گرفته شده در ساخت اين ماشين آلات به گونه اي است كه مي تواند تفاوت بين شيشه هاي شفاف و رنگي، سراميك و ساير ذرات ناهمگون تا اندازه ده ميليمتر را تشخيص داده و به جداسازي آنها بپردازد. فعاليت اين كارخانه همچنين شامل ساخت دستگاه هاي بسته بندي شيشه نيز مي شود


اين شركت كه اينك داراي 260 پرسنل است در سال 1894 در گراتز – اگنبرگ توسط استاد لودويگ بيندر كار خود را بعنوان مغازه كوچك ساخت و تعمير قفل آلات آغاز نمود. اين شركت اكنون به ارائه خدمات كامل از لحظه جمع آوري تا مرحله پاياني يعني بسته بندي توليدات شيشه اي مي پردازد. امروزه اين شركت نه تنها پيشكسوت جهاني در زمينه بازيافت شيشه بوده بلكه در زمينه جداسازي ذرات خارجي و ناهمگون نيز در سطح جهاني حرف اول را مي زند. نرخ صادرات اين شركت بالغ بر 80% است

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ مرداد۱۳۸۷ساعت 20:45  توسط حمید کیامیری  | 

درباره شوگا

 

معرفی کلی سازمان : 

کارخانه شیشه وگاز «شوگا» در سال 1339 تاسیس شد . هدف اولیه تاسیس این کارخانه تولید بطر (شیشه ) نوشابه مصرفی نوشابه سازی ساسان بوده است . در سال 1341 با یک کوره کوچک فعالیت این شرکت آغاز شد ودر مدت چند سال ، تعداد کوره های آن به 5 عدد رسید که کوره شماره 4 بزرگترین و کوره شماره 5 جدیدترین آنها می باشد . تولید فعلی این کارخانه انواع بطر، جار و انواع بلور و غیره . . . می باشد .

اولین کوره کارخانه در سال 1341 مورد بهره برداری قرار گرفته است. با افزایش تقاضا در جامعه در سالهای بعد شرکت با احداث کوره و خط تولید جدید دامنه فعالیت خود را وسیعتر نموده که در حال حاضر دارای 5 کوره ذوب شیشه و 15 خط تولید می باشد . بر اساس سیاست جایگزینی ماشین آلات و تجهیزات فرسوده عملیات خرید و نصب ماشین آلات و تجهیزات از سال 1374 شروع و تاکنون کماکان ادامه دارد .

 

اهم محصولات تولیدی این شرکت عبارتند از :

·   انواع بطری مشتمل بر بطریهای نوشابه ، شیر پاستوریزه ، آبمیوه و آبلیموئی و . . .

·         انواع شیشه های داروئی و آرایشی

·         انواع بطریهای سبز و قهوه ای

·         انواع شیشه های جار و مربائی

·   بلور معمولی اعم از لیوان ،  قندان ، نیم لیوان ، کاسه و بشقاب و . . .

 

تعداد کل پرسنل این شرکت اعم از  تولیدی ،اداری و خدماتی حدود 1000 نفر میباشد .

 

این کارخانه به صورت شرکت سهامی عام اداره می شود که سهامداران آن و در صد سهام هر کدام بصورت زیر می باشد :

1-   بنیاد مستضعفان با   ( 4/55   درصد )   سهام .

2-   سایر سهامداران که مجموعاً با ( 6/44 درصد ) سهام ، سهامداران شرکت را تشکیل میدهند . 
   

گواهینامه های اخذ شده :

شرکت شیشه و گاز   «شوگا» در راستای دست یابی به بازارهای جهانی و ارتباط با سایر کشورها تلاش   گسترده ای نموده و   نهایتاً   موفق شد در سال 1379 گواهینامه استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9000   را توسط شرکت RWTUV  از کشور آلمان دریافت نماید و در ادامه این راه نیز موفق به کسب گواهینامه استاندارد زیست محیطی ISO 14000  نیز گردید . این شرکت در حال حاضر با تبدیل نمودن این گواهینامه ها ، موفق به دریافت گواهینامه استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001:2000  و گواهینامه استاندارد زیست محیطی ISO 14001:2004 گردیده است و همچنین این شرکت دارای گواهینامه استاندارد تشویقی نوشابه جات از اداره استاندارد و محصولات صنعتی نیز می باشد

 

زمین کارخانه :

کل زمین شرکت شیشه و گاز «شوگا» در قطعه زمینی به محوطه کارخانه به مساحت 49166 متر مربع و محیط 1047 متر که از شمال به کارخانه ساسان متصل بوده و از سه  قسمت دیگر توسط خیابان های فرعی به عرض 10 متر محصور شده و از این طریق به جاده قدیم کرج   دسترسی و ارتباط دارد .

بخش کنترل کیفی و آزمایشگاه شرکت شیشه و گاز «شوگا» با در اختیار داشتن مجموعه ای از دستگاههای پیشرفته و مدرن نظیر XRF  مجهز به کامپیوتر ، دستگاه کامپیوتریزه جذب اتمی و اسپکتروفتومتر UV  ارزیابی کیفیت مواد اولیه و مراحل مختلف تولید شیشه از مواد اولیه  تا محصول نهایی را برعهده دارد .

دستگاههای مجهز این آزمایشگاه قادرند طرحهای مورد نظر سفارش دهندگان را در شش رنگ مختلف بر روی انواع بطری و بلور چاپ نمایند . ظرفیت چاپ بروی بطری در حال حاضر بیشتر     از 250000 عدد در روز است و کلیه محصولات چاپ شده توسط دستگاههای اتوماتیک پالتایزر بسته بندی می شوند . با توجه به امکانات متنوع تولیدی در شرکت شیشه و گاز«شوگا» این شرکت هم اکنون قادر است انواع محصولات خویش را برحسب سفارش مشتریان و متقاضیان به کشورهای مختلف جهان صادر نماید .

مواد اولیه :

مواد اولیه مورد استفاده این شرکت بشرح ذیل می باشد :

سیلیس ، آهک ، کربنات سدیم ، سلنات سدیم ، فلدسپات سدیک و پتاسیک ، سولفات سدیم ، اکسید آهن ، سلنیوم ، کبالت ، آرسنیک ، نیترات سدیم ، کلمانیت ،   ذغال ، B.F.S   یا سربار کوره ، براکس ، گچ ،    بیکرومات سدیم و خرده شیشه .

خط تولید :

عمده فعالیتها در صنایع شیشه سازی توسط دستگاههای اتوماتیک انجام می شود .

عمده فعالیتهای این شرکت نیز درتولید انواع بطر و جارتوسط دستگاههای IS  (  Individual   Section )    که 7 دستگاه آن مکانیکال و یکدستگاه آن الکترونیکال می باشد انجام می پذیرد   و در خصوص تولید بلور نیز    از 7 دستگاه پرس استفاده می شود .

 

www.shoga.net

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ مرداد۱۳۸۷ساعت 20:43  توسط حمید کیامیری  |